İZMİR KARŞIYAKA İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Mustafa İSLAMOĞLU´nun 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Mesajı

İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Mustafa İSLAMOĞLU´nun 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Mesajı

                                         23 NİSAN ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMI

 

       Gazi meclisimiz 23 Nisan 1920’de,  Milli iradeyi hakim kılmak ve millet egemenliğini güçlendirmek amacıyla ülkemizi işgal eden düşmanlara karşı en zorlu çarpışmaların yaşandığı bir dönemde açılmıştır. 

       23 Nisan, toprakları yağmalanıp, yok edilmeye çalışılan bir ulusun düşmanlarını yurttan atmak için ant içtiği, tek bilek tek yürek haline gelerek; Mustafa Kemal Paşa’nın  çevresinde çelik bir halka, tunç  bir kale olduğu gündür.

       Bu bayramın anlamına varabilmek için 97 yıl öncesini 23 Nisan 1920 yıllarını hatırlamak gerekiyor;

       Birinci dünya savaşının galip devletleri masa başında, ülkemizi pay ederek yurdumuzun büyük bir bölümünü işgal etmişlerdi. Son Osmanlı Mebusan Meclisinin Misak-ı Milliyi kabul etmesi üzerine,  İstanbul itilaf Devletleri tarafından işgal edilmiş;  Mebusan Meclisi dağıtılmış ve üyelerin bir kısmı da tutuklanmıştı.

       Bu gelişmeler üzerine Ankara’da yurdun dört bir yanından seçilen üyelerin oluşturduğu bir meclis açılması elzem oldu. Mustafa Kemal Paşa, Temsil Heyeti adına yayınladığı emirle, Ankara’da olağanüstü yetkilere sahip bir meclisin toplanacağını halka ilan etti.

       19 Mart 1920’de,  Ankara’da Meclis’in açılabilmesi için yurt genelinde seçimler yapıldı. Mustafa Kemal’de Ankara’dan milletvekili seçildi. Dağıtılan Mebusan Meclisinin üyelerinden Ankara’ya ulaşabilenlerin yeni açılan meclise katılmaları sağlandı.

       Nihayet 23 Nisan 1920’de ulus egemenliğine dayalı çok önemli bir adım olan  Türkiye Büyük Millet Meclisi büyük bir törenle açıldı.

       Umutsuzluğun, yokluğun, güçlüklerin yaşandığı böyle bir dönemde TBMM’nin açılması geleceğimizi aydınlatan anlamlı ve önemli bir dönüm noktası olmuştur.

       Milletin temsilcilerinin katılımıyla toplanan TBMM aldığı tarihsel kararlarla baskılardan ve güçlüklerden etkilenmeden çalışarak zor günlerin aşılmasında halkımıza güç vermiştir.

       Ulusal Meclis, ülkenin içinde bulunduğu bütün zorluklara rağmen bağımsızlık inancı ve azmiyle nasıl tarih yazılabileceğini dünyadaki bütün mazlum milletlere göstermiştir.

       TBMM  Dünya’da  bağımsızlık  savaşı  yöneten, yeni bir devlet  ve  cumhuriyet  kuran   tek parlamentodur. Dünyada "Gazi" unvanı olan tek Meclis, Türkiye Büyük Millet Meclisi´dir. Dünyada TBMM´den başka "Gazi" unvanı olan Meclis yoktur.

       Atatürk ün önderliğinde Türk İnkilabının gerçekleşmesinde yaşamsal rol  üstlenen Büyük Millet Meclisi  ulusal  egemenliğin vücut bulduğu  demokratik  rejimimizin temel  kurumudur.

       Demokratik rejimlerde vazgeçilmez olan milli egemenlik başka bir ifadeyle halk egemenliğidir. Günümüzde geldiğimiz nokta budur. Milletin iradesi her şeyin üstündedir.

       Bu duygu ve düşüncelerle, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, milli mücadelemize emeği geçen tüm kahramanlarımızı, ülkenin birlik ve beraberliği yolunda hayatını kaybeden bütün şehitlerimizi rahmet, minnet ve saygıyla anıyorum.  

       Milletimizin ortak iradesinin eseri olan Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılışının 97.yıldönümünü kutladığımız 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramımız hepimize kutlu olsun.

 

                                                                                                Mustafa İSLAMOĞMU

                                                                                               İlçe Milli Eğitim Müdürü

                  

Bahriye Üçok Bulvarı Karşıyaka Hükümet Konağı Kat2 Karşıyaka / İZMİR - 0 (232) 369 01 95 / 369 11 03

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.