İZMİR KARŞIYAKA İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Eğlenerek Hareket Edelim, Sağlıklı Beslenelim’ projesi...

 İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Pınar Enstitüsü işbirliği ile hayata geçirilen ‘Eğlenerek Hareket Edelim, Sağlıklı Beslenelim’ projesinin tanıtımı yapıldı.
Eğlenerek Hareket Edelim, Sağlıklı Beslenelim’  projesi...

      

        Okul Öncesi dönem çocuklarının sağlıklı yaşam becerilerini kazanmaları amacıyla yürütülen ‘Eğlenerek Hareket Edelim, Sağlıklı Beslenelim’ projesinin tanıtımı Atakent Aysel Salih Baysak Anaokulu’nda gerçekleştirildi.

        Proje tanıtımına İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Yahşi, Karşıyaka İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa İslamoğlu, Yaşar Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Pınar Enstitüsü Yönetim Kurulu Başkanı İdil Yiğitbaşı, Pınar Süt Genel Müdürü Gürhan Hekimoğlu, Ege Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Cüneyt Kanat ve Proje Danışmanı Ege Üniversitesi Eğitim Fakültesi Okul Öncesi Eğitim Bölümü Öğretim Üyesi Sibel Sönmez, Hayırsever Aysel Baysak, projeyi uygulayan ve mart ayından itibaren uygulayacak Okul müdürleri katıldı.

        Yaşar Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Pınar Enstitüsü Yönetim Kurulu Başkanı İdil Yiğitbaşı bu tür projeleri desteklemeye devam edeceklerini belirterek, projeye verdikleri katkıdan dolayı Milli Eğitim Bakanlığı’na, İzmir Milli Eğitim Müdürlüğüne ve katkı sınananlara teşekkür ederek şöyle konuştu. “Obezitenin dünya genelinde bir problem olduğu günümüzde, sağlık profesyonelleri ve otoritelerinin önemli çalışmaları bulunmaktadır. Bu önemli sağlık sorunu ile mücadele de fiziksel aktivite son derece önemlidir. Biz fiziksel aktiviteyi ve sağlıklı beslenmeyi, projeyi uyguladığımız okullarda, öğretmenlerimizin de katkılarıyla bir araya getirdik. Projeyi uyguladığımız okullarda, çocuklarımıza sağlıklı beslenme alışkanlığı kazandırarak onların fiziksel aktiviteyi de erken çocukluk yaşlarında öğrenmelerini amaçlıyoruz.”

        İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Sayın Ömer Yahşi, yaptığı konuşmada, çocukların zihinlerinin gelişmesi kadar bedenlerinin de gelişmesinin önemine değinerek şunları söyledi. “ Bize emanet edilen çocukların zihinlerinin gelişmesi kadar bedenlerin de gelişmesi bizim için önemlidir. Bizler de İzmir’deki 700 yüz bini aşan öğrencimize bu bilinci, şuuru vermek zorundayız. Çocuklarımızın beslenmeleri fiziksel gelişimleri, sağlam bir kafanın sağlam bir vücutta bulunduğunu gösterir. İyi bir beslenme ile birlikte obezitenin önüne geçilecek ve iyi bir hareketlilikle, sporla ilgili de bu yaşlarda verilecek ciddi bir eğitim, çocuklarımızın gelecek yıllarda çok daha iyi bir noktaya gelmelerini sağlayacaktır.”

        Şimdiye kadar proje kapsamında, İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne bağlı 19 bağımsız anaokulunda görev yapan öğretmenlerin eğitimleri tamamlandığı ve proje ile 1000 öğrenciye ulaşıldığı; 16 Mart tarihinden itibaren 21 anaokulunda daha eğitim verilmesi planlanarak yaklaşık 2000 öğrenciye ulaşılacağı belirtildi.

        Atakent Aysel Salih Baysak Anaokulunda, öğrencilerin boy ve kilo ölçümleri kayıt altına alınmış. Risk grubunda olan(obezite, diyabet gibi )öğrencilerin velilerine bilgiler verilmiş. İç ve dış mekânlarda hareketli yaşamı destekleyen düzenlemeler (Bisiklet etkinliği, aktivite alanları ve oyun istasyonları …) yapılmış. Bu çalışmaları sonucunda da İl Sağlık Müdürlüğü ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü denetim ekibi tarafından gerçekleştirilen saha incelemesinde “Beslenme Dostu Okul” ödülünü almıştır.

16-03-2017
16-03-2017
16-03-201716-03-2017

Bahriye Üçok Bulvarı Karşıyaka Hükümet Konağı Kat2 Karşıyaka / İZMİR - 0 (232) 369 01 95 / 369 11 03

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.