İZMİR KARŞIYAKA İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Eğitim Kurumlarında, Kantinlerde Hijyen ve İnsan Sağlığı Projesi Ödül Töreni

 Eğitim Kurumlarında, Kantinlerde Hijyen ve İnsan Sağlığı Projesi Ödül Töreni

 

Karşıyaka’da öğrencilerin sağlığını koruyan ‘’Eğitim Kurumlarında, Kantinlerde Hijyen ve İnsan Sağlığı Projesi’’ ekibini ödüllendirdi. Mavişehir İlkokulu Konferans Salonunda gerçekleştirilen ödül törenine Karşıyaka Kaymakamı Sadettin Yücel, Karşıyaka Belediye Başkan Vekili Muammer Gezgin, Karşıyaka İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa İslamoğlu, İlçe Jandarma Komutanı Ahmet Karaman, İlçe Sağlık Müdürü Yıldıray Çığırgil, İlçe Emniyet Müdürü Metin Esen, İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü İsmail Emetli, Kantinciler Odası Başkanı Rasim Topçu, okul müdürleri, okul aile birliği başkanları ve okul kantincileri katıldı.

Öğrencilerin sağlığını korumayı amaçlayan, okulların temizlik ve hijyen yönünden teşvik edilmesi, toplum sağlığının korunması ve geliştirilmesi, yaşam kalitesinin yükseltilmesi ve sağlıklı nesiller yetiştirilmesi amacıyla yürütülen, Karşıyaka Kaymakamı Sadettin Yücel başkanlığında; Karşıyaka İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, Karşıyaka Belediyesi, İlçe Sağlık, İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık müdürlüğü, İzmir Kantinciler Esnaf Odası’nın koordinasyonunda Türkiye’de bir ilk olarak yürütülen ’’Eğitim Kurumlarında, Kantinlerde Hijyen ve İnsan Sağlığı Projesi’’ İzmir’de ve Türkiye’de ilk ve tek olma özelliğini 6 yıldır koruyor.

Törende Karşıyaka İlçe Kaymakamı Sadettin Yücel ve İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Mustafa İslamoğlu birer konuşma yaptı. Müdürümüz yaptığı konuşmada Proje hakkında bilgi verdi:

                2012 yılında sadece kantin ve yemekhanelerle sınırlı olan Proje, 2015 yılında derslik ve tuvaletlerin yanı sıra okulun tüm departmanlarını içine alacak şekilde genişletildi. 2017 de ise kalorifer daireleri, okul bahçesi ve okul çevresinin de Projeye dâhil edilerek; okul çevresindeki esnafın da denetlenmesi belediyenin uzman ekipleri ve zabıtalar vasıtasıyla gerçekleştirildi. Şube müdürümüz Mehtap Gemici başkanlığındaki komisyonca belirlenen 170 e yükselen kritere göre okullar tek tek denetlendi ve bu kriterlere göre 80 puanı aşan daire amirleri, okullar ve kantinler, okul aile birliği üyeleri ödüllendirildi.

Mustafa İslamoğlu yaptığı konuşmada şunları söyledi.  “2012 yılında okul sağlığı ve hijyeni konusunda bir fikirle ortaya çıkan projenin zaman içinde çok ciddi bir ivme kazanarak ve standartlar yükseltilerek belirli bir düzeye ulaştığını, toplumda okul çağındaki bütün çocukların mümkün olan en iyi bedensel, ruhsal ve sosyal yönden sağlığa kavuşmalarını sağlamak ve sürdürmek ve böylece çocukların ve dolayısıyla toplumun sağlık düzeyini yükseltmek amacıyla sağlıklı eğitim ortamı olması çok önemli.  İslamoğlu bunun bir takım oyunu olduğunu ve bunun Sayın Kaymakamımızla çok büyük bir ivme kazandı; kendisi sadece okul içinin değil kendi sözleriyle okul periferisinin; okul çevresinin de denetlenmesi ve koşulların iyileştirilmesi gerektiğine işaret ederek bizleri bu doğrultuda yönlendirdi.  Bizler bir takım çalışması yaparak bunu Karşıyaka’da olmak bir ayrıcalıktır. Normal olanı, klasik olanı herkes yapar; bizler sıradan olanı, bizden bekleneni değil, farklı olanı daha iyiyi başarmaya çalışmalıyız’’ dedi.

İslamoğlu, Projenin iki önemli kazanımından bahsederek, ilk kazanımının 2015 yılında Sağlık Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı’nın ortaklaşa yürüttüğü ‘’Beyaz Bayrak Projesi’’ inde 17 olan okulların sayısının yaptıkları denetim sonucunda bu projenin okullarda sağladığı iyileştirmelerle,  sayının 125’a, bir olan ‘’Beslenme Dostu Okul’’ sayısının bugün 45’e yükseldiğini” ifade etti. Projenin en önemli kazanımının Türkiye’nin ilk ve tek İSO 9001:2008 Kalite Yönetim Sistemi ödülü alan ilçe Milli Eğitim Müdürlüğü olmasındaki katkısıdır”  dedi.

Karşıyaka Kaymakamı Sadettin Yücel, komisyonun çok önemli bir iş çıkardığını ve bunun bizlerin geleceğin büyükleri olan çocuklara olan bir borcu olduğunu söyledi. Ayrıca yapılan bu işin bir ekip işi olduğunu vurgulayarak; ekip çalışmasının, takım çalışmasının ne kadar önemli olduğunu sözlerine ekledi.

 

Tören, okullar, kantin işletmecileri, okul aile birliği ve komisyon üyeleri olmak üzere dört dalda ödüllerin verilmesiyle son buldu. 

24-05-201824-05-201824-05-201824-05-201824-05-201824-05-201824-05-201824-05-201824-05-201824-05-201824-05-2018

Bahriye Üçok Bulvarı Karşıyaka Hükümet Konağı Kat2 Karşıyaka / İZMİR - 0 (232) 369 01 95 / 369 11 03

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.